Vím, že online konferencí a materiálů je teď všude plno a občas už toho máme víc plný zuby než mozky. Nicméně si neodpustím nasdílet s vámi jednu velmi dobrou online konferenci, která proběhla pod záštitou Kreativní Evropy na začátku prosince 2020.
Art is better with you je konference se 7 mezinárodními řečníky a 2 diskuzními panely, které se zaobírají novými přístupy v kultuře a umění. Diverzita je znát nejen v rámci kulturního zaměření - od opery, přes imerzivní divadlo až po galerie, ale také svou rozmanitostí v prezentaci nových softwarů, technologií či přístupů.
Ráda bych tu s vámi sdílela velmi krátký, velmi stručný, ale velmi intenzivní tip na jeden z nejlepších podcastů věnujícím se kultuře, co jsem doposud slyšela.
První český podcast, který se věnuje PR (Public relation) přímo v oblasti kultury. Podcast PÍÁRKO vedený Nikolou Lörinczovou a Pavlou Umlaufovou z agentury PIARISTI se zabývýá především kulturním PR, ale i marketingem v nejširším slova smyslu. Hosti z agentur, médií i kultury se věnují tématům jako networking, trendy v rámci sociálních sítí, syndrom vyhoření, mediální partnerství apod. A já vám říkám, že ten podcast je prostě boží!
Co nabízí česká scéna dál?
Nedávno vyšel první podcast z dílny IDU - Institutu umění SUFLÉR. První díl se věnoval vyhodnocení a analýze dat souvisejícím s COVID pandemií. První díl vypustili v IDU 8. 9. 2020, od té doby do dnešního dne se ale bohužel další díl neobjevil, tak uvidíme, co nás čeká dál.
Petr Vizina se ve svém podcastu Na dotek věnuje představování zajímavých a inspirativních odobností ze světa kultury.
Všechny podcasty, co na české půdě vznikají pak můžete najít přehledně na www.ceskepodcasty.cz.
Vzhledem k současné situaci a aktuálním opatřením se teď asi opět budeme zdržovat více doma. Pokud byste chtěli občas vyměnit Netflix za něco edukativního v oblasti kulturních průmyslů, přináším pár tipů na záznamy ze zajímavých konferencí.
Culture Get-Together
,, Nultý ročník konference o spolupráci v kultuře Culture Get-Together zmapoval aktuální situaci kulturní obce, poukázal na mnohá fakta a přinesl řadu podnětů, ze kterých může nadále čerpat jak nezávislá kulturní scéna, tak zastupitelé samosprávy. Konferenci pořádala kulturní neziskovka Nová síť. " (culturenet.cz)
Souhrn zajímavých článků, konferencí a tipů, ke kterým se můžete vracet nejen v září.
Nový podcast IDU
Nový podcast Suflér , kterým navazuje Institut umění – Divadelní ústav na mimořádný online zpravodaj Kultura v karanténě, se zamýšlí nad potřebami, vizemi a strategiemi v kultuře a umění a nabízí audiokompas v kulturním území. Podcast je dostupný na Spotify, epizody je možné přehrát také zde. Sound design připravilo studio Versus.
Tiskovky bezplatně
PR nadšenci i všichni ti, kteří to mají jako povinnou agendu svojí práce určitě uvítají nový kanál, kam mohou zdarma umístit své tiskové zprávy.
Playbook digitální kultury
Europeana od roku 2015 pracuje a vyvíjí tzv. Impact Playbook, který umožní všem kulturním manažerům lépe plánovat, měřit a porozumět vlivu, který vytváří digitální kulturní dědictví. V návaznosti s vývojem tohoto nástroje organizuje také několik webinářů, na které se zdarma můžete přihlásit.
Vyhlášena nová výzva Go and see!
Skvělý český program na podporu kulturní mobility opět přijímá přihlášky nejen k výjezdům umělců i kulturních manažerů. Více info zde.
Proběhla první Kulturní noční. Kde jinde než ve Zlíně a kde jinde než v mé milované G18 - univerzitní galerii, kterou provozuje Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Moc díky všem, co přišli. Největší díky ale patří Vendě a Romaně, které za G18 stojí.
Kulturní noční G18, foto: Šárka Michalíková
Romana Veselá je hlavní kurátorkou galerie G18, vystudovala v Ústí nad Labem a stála u vzniku dalších významných univerzitních i neuniverzitních galerií v České republice. Romana se v galerii stará především o výstavní program a jeho plánování. G18 jede v tematických ročních cyklech, do kterých Romča přizývá umělce i kurátory z Čech i zahraničí. Díky tomu jste v G18 už mohli vidět českoamerickou výstavu manželů Mildeových i Petry Valentové, Conrada Armstronga s Viktorem Valáškem a spoustu dalších. Do budoucna se můžete těšit například na výstavu umělce Milana Mikuláštíka nebo designéra Ferdinanda Chrenky.
Kulturní noční G18, foto: Šárka Michalíková
Druhou nedílnou složkou je Venda Gregorovič, která se v galerii stará o PR a produkci. Má na starosti bezproblémový chod instalace i samotné realizace výstav a samozřejmě i to, abyste se o výstavách a vernisážích včas dozvěděli. Kromě výstav se stará i o doprovodný program galerie, který je pro následující měsíce opravdu bohatý. Připravuje Swap or buy market, který proběhne 16. 10. 2020, nebo Swap rostlin či program na Galerijní a muzejní noc. Veškeré info i aktuální termíny se dozvíte ze sociálních sítí nebo webu G18.
Kulturní noční G18, foto: Šárka Michalíková
Čeká nás toho spousta. V G18 se můžeme potkat třeba 15. 9. na vernisáži Diplomky_20, která bude doplněná i o open air koncert Hello Marcel, případně 14. 10. na vernisáži mezinárodní přehlídky nejlepšího studentského designu soutěže Best in Design.
Další Kulturní noční bude v multifunkčním Pro.story - showroomu, ateliéru i galerii mladých umělců a tvůrců ze Zlína. Provede nás Veronika Zelezníková jedna ze zakladatelek showroomu i designérka bismutových šperků. Bližší info už brzo zde na blogu.
Tak jo. První pilotní Kultúry se odehrají v mojí milované galerii G18 ve Zlíně. Pokud vás zajímá, kdo za galerií G18 stojí, co se v ní chystá a jak třeba můžete přiložit ruku k dílu či navázat spolupráci, měli byste se připojit.
Kdy: 26. 8. 2020
V kolik: 20:00
Kde: G18, Štefánikova 5670, Zlín
Co: Kulturní drby. Povídání o tom, jak se dělá univerzitní galerie, kolik to stojí lidí a úsilí, co zajímavého se do budoucnosti chystá a jak vypadá zákulisí všech výstav a aktivit. A zajisté nějaké dobré víno. To k tomu patří.
Vstup: Volný. Pokud máte zájem dejte vědět na fkgartnerova@gmail.com, nebo do zprávy. 🙂
Kapacita: 10-15 osob.
Další Kulturní noční jsou v plánu a představí vám zlínskou kulturní scénu se všemi aktéry, kteří ji spoluvytváří v průběhu roku.
Za G18 se můžete těšit na kurátorku Romanu Veselou a produkční Vendu Gregorovičovou.
O plánech v rámci projektu Kulturní noční vám řeknu já, Eva Gartnerová.
Dneska o jednom skvělém materiálu a webu, který přináší všem lidem z kulturních a kreativních průmyslů velmi bohatý přehled zdrojů, materiálů a informací z oblasti kulturního managementu. Quality for culture.
Webová stránky Quality for culture vznikla jako výstup z dlouhodobého výzkumu managementu kvality. Nabízí dva skvělé dokumenty - ten první je souhrn důležitých kritérií v oblasti managementu kvality, které by měly kulturní organizace či projekty splňovat. Ten druhý je podstatně zajímavější. Představuje totiž nepřeberné množství zdrojů snad ze všech oblastí kulturního managementu. Fundraising, práce s publikem, leadership, strategické plánování. Najdete zde odkazy na studie, weby i průvodce. Celý dokument je k dispozici v PDF verzi, takže se rychle dostanete přes proniknutelné odkazy tam, kam potřebujete.
Prosím.
P.S.: Aktuálně jsem ještě našla zajímavý podcast na stále více rezonující téma audience engagementu. Ten najdete tady.
IDU - Institut umění- Divadelní ústav uspořádal webinář, který se zaměřil na digitální marketing kulturních institucí. Díky záznamu, který je veřejně přístupný se na webinář můžete podívat i vy.
Webinář vedený Lukášem Rýdlem, se zaměřil na prezentaci on-line marketingových aktivit. Jak efektivně promovat vaše kulturní akce, kde prodávat vstupenky online či jak diditální prostředí ovlivňuje budování značky vaší instituce. V průběhu webináře padlo několik super tipů na práci se sociálními sítěmi, webem i emailingem.
Webinář najdete zde. Více informací o této i dalších akcí IDU sledujte tady.
,,V současné době připravuje Oddělení mezinárodní spolupráce další diskuse na témata udržitelnost v divadle a mezinárodní spolupráce s českými i zahraničními hosty." (IDU, 2020)
Myslím si, že Hliník má konečně konkurenci. Zatímco pár let dozadu si Humpolec s kulturou pojili návštěvníci především díky filmu Marečku, podejte mi pero!, už druhým rokem o sobě dává velmi výrazně vědět 8SMIČKA - zóna pro umění. A tak pokud budete na cestě mezi Prahou a Brnem, určitě si sjeďte z dálnice! Nebo si tam prostě udělejte cílenej výlet, stojí to za to.
8SMIČKA je skvělý prostor vybudovaný v bývalé továrně na výrobu hrubého sukna v Humpolci. Prostor vás uvítá příjemnou zahrádkou, na které si můžete vychutnat místní super zmrzku, zákusky nebo kafe. Vnitřní prostory jsou tvořeny kavárnou, bookshopem, hernou, galerií s pravidelně se obměňujícím výtvarným obsahem i stálou expozicí.
8SMIČKA Humpolec
V současné době tam najdete až do 20. 9. 2020 skvělou výstavu Bylo nebylo nebylo bylo Sklo, která představuje práce od špiček českého skla. Plesl, Stanický, Cigler, Černický a spousta dalších jmen byla kurátorskou dvojicí Kamila Huptychová & Adam Tureček vystavena opravdu na osmičku! Mě osobně velmi pobavila zrcadlící vstupenka, která umožňuje interakci s popisky ve výstavě nebo "návodná" čára na podlaze, která vám pomůže se mezi díly zorientovat na doporučení kurátorů. Celá výstava stála symbolických 8 korun, její hodnota a kvalita má cenu ale výrazně vyšší. Výstavu doplňuje dost netradiční prostor komínu, kde se díky vystavenému dílu stáváte součástí takové vlastní performance.
7+1, stálá expozice
Další část, co se mi na 8SMIČCE velmi líbí, je její netradiční koncept stálé expozice. Výstava 7+1 představuje pomyslný byt, na jehož návštěvu se musíte předem objednat a následně se pak s hostitelkou můžete vydat na komentovanou prohlídku. Díla od předních českých umělců a umělkyň jako je Toyen, Boudník, Kyncl nebo třeba Kolíbal dostávají úplně nový rozměr v architektuře výstavy, se kterou si vyhrál Dominik Lang.
Bacha! Na tuhle návštěvu s hostitelem se můžete vydat pouze v pátky a je nutná její rezervace. Všechno ale zvládnete easy a online na jejich webových stránkách. Návštěva vám zabere ne déle jak 88 minut a stojí přesně 88 Kč.
Čau ahoj!
Na co si určitě udělat čas? 8smičkovej bookstore! Věřte mi, že tady zanecháte několik minut i několik peněz. České i zahraniční umělecké literární skvosty, ale i designový merch jsou určitě super suvenýrem z každého humpoleckého výletu.
Za konceptem 8SMIČKY stojí především Marcela Straková, neskutečně energický člověk s inovativními nápady a vášní posouvat české výstavní prostory na světovou úroveň. Kromě výše zmíněného si kolem sebe umí sestavit tým plný šikovných lidí, kteří společně s ní 8SMIČKU utváří. Pokud se mi to podaří, třeba si na tomhle blogu za pár týdnů přečtete s Marcelou rozhovor. Myslím si, že nám všem má totiž určitě co říct! 🙂 #díkyžetoděláte
Moc díky všem za hezký zpětný vazby, za podporu a další motivaci dělat něco, co baví mě a bude snad bavit i vás. Dnešní post je spíš vysvětlivka toho, co vás na blogu čeká, ale taky toho, co bych ráda realizovala mimo blog. Tož aha!
Kultúry
Kultúry bude taková malá rubrika. Ráda bych do ní sem tam napsala, kam se vyplatí vyrazit za kulturou.
Sdílet s vámi tipy na kulturní túry v rámci regionu, republiky, Evropy a když to půjde, tak klidně i světa. Těšit se můžete na tipy na zajímavé galerie, muzea, kulturní centra, festivaly atd. , ale i divadla či zajímavé knihovny. První příspěvek již brzy.
Kulturní noční
Kulturní noční bude offline sociálně interaktivní iniciativa, prostřednictvím které bych vám ráda představila různá kulturní zákoutí (zatím) v rámci Zlína. Má to být něco, co nám umožní se potkat a pobavit se možná nad novými společnými tématy, přístupy, nápady... kdo ví, kam nás noční šichty zavedou.
Komentované prohlídky výstav, návštevy showroomů, otevřená místa v noci, která jste možná nikdy neměli možnost navštívit.
#díkyžetoděláte
A tohle? Tohle bude o lidech. O těch, co za kulturními projekty, iniciativami či organizacemi stojí. O tom, proč a jak to dělají? Co je inspiruje? Kam sami rádi za kulturou docházejí a co pro vás v nejbližších dnech, týdnech či měsících chystají. Našinci i cizinci.