Photo by Nacho Capelo on Unsplash

Teď je toho všude plno. COVID zaplavil celý svět napříč obory. Kulturní a kreativní průmysly to samozřejmě neodnáší o nic lépe než oblasti ostatní. Nicméně i v této blbé době pro vás mám dobré zprávy. Existuje několik desítek iniciativ, možností i grantů, které jsou připraveny pro podporu hudebníků, filmařů, výtvarníků a dalších uměleckých i kulturních profesí.

Tento post vám přináší nejenom kulturní tipy na to, co dělat v karanténě, o kterých už možná nechcete slyšet, ale především informace a přehled toho, kdo vám, jako kreativcům nebo kulturním institucím může pomoci a jakou formou.

Newsletter první kulturní pomoci od IDU

Institut umění už jsem zde zmiňovala a ještě předpokládám několikrát zmíním, jelikož jejich aktivity jsou v mých očích naprosto skvělé. Jednou z těch COVID aktivit, kterou provozují, je kulturní newsletter, kde shromažďují tipy a různé informace pro nejrůznější typy pracovníků v kultuře. Všechno najdete na jejich stránkách a ten nejčerstvější přehled novinek přímo ZDE.

Pro mezinárodní informace k On The Move

Druhým doporučeným kanálem, který dává dohromady všechno potřebné pro uměleckou a kulturní sféru je mezinárodní platforma On The Move. Ti fungují především jako rozcestník informací ke kulturním mobilitám, v současné době ale přináší přehledný soupis všeobecných doporučení, stanovisek mezinárodních kulturních organizací či informací týkajících se zahraničních výjezdů a rezidencí. Pravidelně přehled doplňují a aktualizují a vy ho najdete přímo ZDE.

Photo by Jay Wennington on Unsplash

Přehled přehledů a podpor

Třetím zdrojem informací je zpracovaný přehled mezinárodních sítí, institucí, asociací, které se věnují kultuře a umění a v současné době nabízí rozmanitou formu podpory a pomoci. Strukturovaný přehled najdete ZDE.

Kultura doma - novinka na české online scéně

Na konec jednu novinku. Od 12. 4. 2020 se můžete těšit na nový kulturní portál Kultura doma, který bude takovým novým "českým Netflixem" všech uměleckých a kulturních výstupů. Najdete zde na jednom místě přehled online koncertů, divadelních her, virtuálních výstav a dalších. Portál zároveň umožní zakoupení lístků, takže můžete podpořit jednotlivé kulturní organizace nebo spolky. Z nákupu vašeho lístku pak ještě poputuje 15% na účet českého Červeného kříže.

Jaké tipy a zdroje máte v době COVIDu vy? Odkud čerpáte informace? Budu moc ráda, pokud to hodíte do komentářů.

COVIDu a kultuře zdar!