Bylo nebylo nebylo bylo Sklo

Myslím si, že Hliník má konečně konkurenci. Zatímco pár let dozadu si Humpolec s kulturou pojili návštěvníci především díky filmu Marečku, podejte mi pero!, už druhým rokem o sobě dává velmi výrazně vědět 8SMIČKA - zóna pro umění. A tak pokud budete na cestě mezi Prahou a Brnem, určitě si sjeďte z dálnice! Nebo si tam prostě udělejte cílenej výlet, stojí to za to.

8SMIČKA je skvělý prostor vybudovaný v bývalé továrně na výrobu hrubého sukna v Humpolci. Prostor vás uvítá příjemnou zahrádkou, na které si můžete vychutnat místní super zmrzku, zákusky nebo kafe. Vnitřní prostory jsou tvořeny kavárnou, bookshopem, hernou, galerií s pravidelně se obměňujícím výtvarným obsahem i stálou expozicí.

8SMIČKA Humpolec

V současné době tam najdete až do 20. 9. 2020 skvělou výstavu Bylo nebylo nebylo bylo Sklo, která představuje práce od špiček českého skla. Plesl, Stanický, Cigler, Černický a spousta dalších jmen byla kurátorskou dvojicí Kamila Huptychová & Adam Tureček vystavena opravdu na osmičku! Mě osobně velmi pobavila zrcadlící vstupenka, která umožňuje interakci s popisky ve výstavě nebo "návodná" čára na podlaze, která vám pomůže se mezi díly zorientovat na doporučení kurátorů. Celá výstava stála symbolických 8 korun, její hodnota a kvalita má cenu ale výrazně vyšší. Výstavu doplňuje dost netradiční prostor komínu, kde se díky vystavenému dílu stáváte součástí takové vlastní performance.

7+1, stálá expozice

Další část, co se mi na 8SMIČCE velmi líbí, je její netradiční koncept stálé expozice. Výstava 7+1 představuje pomyslný byt, na jehož návštěvu se musíte předem objednat a následně se pak s hostitelkou můžete vydat na komentovanou prohlídku. Díla od předních českých umělců a umělkyň jako je Toyen, Boudník, Kyncl nebo třeba Kolíbal dostávají úplně nový rozměr v architektuře výstavy, se kterou si vyhrál Dominik Lang.

Bacha! Na tuhle návštěvu s hostitelem se můžete vydat pouze v pátky a je nutná její rezervace. Všechno ale zvládnete easy a online na jejich webových stránkách. Návštěva vám zabere ne déle jak 88 minut a stojí přesně 88 Kč.

Čau ahoj!

Na co si určitě udělat čas? 8smičkovej bookstore! Věřte mi, že tady zanecháte několik minut i několik peněz. České i zahraniční umělecké literární skvosty, ale i designový merch jsou určitě super suvenýrem z každého humpoleckého výletu.

Za konceptem 8SMIČKY stojí především Marcela Straková, neskutečně energický člověk s inovativními nápady a vášní posouvat české výstavní prostory na světovou úroveň. Kromě výše zmíněného si kolem sebe umí sestavit tým plný šikovných lidí, kteří společně s ní 8SMIČKU utváří. Pokud se mi to podaří, třeba si na tomhle blogu za pár týdnů přečtete s Marcelou rozhovor. Myslím si, že nám všem má totiž určitě co říct! 🙂 #díkyžetoděláte