Hrne se to na nás ze všech obrazovek v pokoji: online koncert, online výstava, virtuální prohlídka i promítání. Předpokládám, že toho všichni máte online plný zuby. A tak následující přehled, který jsem dala dohromady, nemusíte vůbec konzumovat v téhleté době koronavirové. Následující přehled totiž klidně necháme uležet. Vzniklo ale spoustu skvělejch kulturních webů a rozcestníků, které zůstanou i po karanténě.

Myslím si, že vám to jednou příjde vhod, až se budete rozhodovat, jestli budete koukat na film, seriál nebo tuhle online kulturu.

Přehledný přehled online kulturních akcí, eventů a happeningů. Pro dospělé i pro děti. Pro umělce, organizace, kulturní profesionály i nadšence. Pro mě i pro tebe. Čus.

Foto: Barbora Zaťková, zdroj: barborazatkova.tumblr.com/

Online epicentra

KULTURA DOMA

Kultura doma vznikla stejně jako následující aktivity za dob tohohle divného viru. Nabízí přehledný katalog a databázi současné kulturní produkce online. Tento portál navíc nabízí možnost podpory vašich oblíbených spolků či představení.

ONLINE KONCERTY

Vy z vás, kterým chybí koncerty nebo DJ sety, jste zváni do veřejné FB skupiny ONLINE KONCERTY, která pravidelně aktualizuje a sdílí živé přenosy i záznamy koncertů napříč republikou.

UMČO ONLINE

S databází všech online výstav, virtuálních prohlídek či edukativních aktivit přichází Asociace muzeí a galerií. Na jejich stránkách v záložce Kalendárium/ Akce online naleznete přehled všech internetových možností a online návštěv vašich oblíbených a také možná neprozkoumaných muzeí a galerií.

DESIGN KANTÝNA

Těm z vás, kteří se chystali do Milána, Lodze nebo třeba do Zlína na designové festivaly a veletrhy udělá radost facebooková alternativa nazvaná Design KANTÝNA. Veřejná skupina, určená pro všechny designéry a kreativce z rozličných odvětví, přináší pravidelně inspiraci a poskytuje prostor pro síťování i zpětnou vazbu.

ARCHITEKTURA ONLINE

Centrum architektury a městského plánování CAMP se ke COVID krizi postavilo po svém! Vznikla perfektní online platforma, která nabízí několik online projektů a aktivit. Od živých vysílání, přes záznamy top přednáškek od českých odborníku a tematické články o současné tuzemské i zahraniční architektuře.

Lokální skvěle zpracované přehledy

Foto: Barča Zaťková, zdroj: barborazatkova.tumblr.com/

prokreativitu.cz

Za super přístup považuji iniciativu Královehradeckého kraje, který přišel s webovými stránkami prokreativitu.cz, které se věnují kulturnímu a kreativnímu dění v kraji. Za zmínku zde ovšem stojí především projekt #pootevřeno, který přináší super seznam lokálních kulturních insitucí a iniciativ.

Křížem krážem Zlínskem

Můj oblíbený lokální portál Zlínsko-Luhačovicko je prostě studnice inspirace. Kromě tipů, co dělat v době mimo karanténu, teď zpracovali, co dělat v karanténě a jak tím podpořit místní organizace. Přehled zlínské kultúry tak najdete na jejich webu.

Online dětem

Foto: Barča Zaťková, zdroj: barborazatkova.tumblr.com/

Zabavte ratosleti

Se super přehledem pro děti přišel Český rozhlas Vltava. Tipy, kam pro dětské filmy, edukativní vlogy nebo divadlo na doma: here.

Kuchařky pro děti

Pokud se odvážíte a dáte prostor v kuchyni i těm mladším, CZECHDESIGN dal dohromady super přehled kuchařek a receptů, které určitě nejenom dobře vypadají, ale taky dobře chutnají. Jídlo je prostě vždycky dobrý nápad.

Pomáhat a kupovat!

ceskotvori.cz

Pro všechny tvůrce a kreativce je tohle super příležitost, jak zpropagovat svoje výrobky či služby. Pro všechny ostatní je to skvělý zdroj inspirace. Interaktivní mapa vás provede různými eshopy i weby, kde najdete i to, co možná nepotřebujete.

malynakupvelkapomoc.cz

Tohle je taky skvělý. Přehledný a obsáhlý seznam všech tuzemských designérů, studií a firem, které můžete podpořit tím, že navštívíte jejich eshopy a weby a uděláte radost sobě nebo někomu dalšího. Malý nákup, velká pomoc je teď totiž potřeba trochu víc, než kdy jindy.

Díky všem organizacím, které se snaží vytvářet skvělý obsah, abychom si to doma mohli zpříjemnit, díky všem portálům, že se to snaží shromažďovat a komunikovat, díky vám všem, kteří to podporujete. #díkyžetoděláte